Wysyłki roślin realizujemy do końca listopada, przez okres zimowy można składać zamówienia, będą one realizowane wczesną wiosną.
Sprawdź szczegóły

Jak przygotować ogród do zimy?

02-01-2017
W sezonie zimowym ogród zapada w sen. Wszelkie procesy związane z rozwojem roślin spowalniają. Jak zatem przygotować ogród do zimy, aby wiosną wyglądał on pięknie i zdrowo. Oto kilka porad, które z pewnością ułatwią zoorganizowanie prac przed pierwszymi przymrozkami.

Jak chronić rośliny przed mrozem

W zimie nie odgarniajmy śniegu, który z czasem przykrywa rośliny. Jego głównym zadaniem jest skuteczna ochrona kwiatów, krzewów i drzew przed mroźnym wiatrem i zbyt niską temperaturą. Pod śniegową kołderką mają szansę przezimować nawet te rośliny, które są znane ze swej wrażliwości na mróz. Jeśli jednak zbyt spore czapy śniegu zalegają na krzewach czy drzewach, warto usunąć śnieg z gałęzi delikatniejszych roślin, aby się nie połamały pod wpływem zbyt dużego ciężaru.
Kiedy brak śniegu, a prognozy pogody przewidują duże spadki temperatur, można poszukać innych sposobów na ochronę roślin przed mrozem. Sprawdzonym sposobem jest przykrywanie grządek gałązkami jodły lub świerku. Ogrodnicy układają je w taki sposób, aby był zapewniony stały dopływ świeżego powietrza.



Jak i czym ściółkować przed zimą

Ściółkowanie jest najlepszym sposobem na uchronienie roślin przed przemarznięciem oraz ochroną gleby przed zbytnią utratą wilgoci. Materiałami używanymi do osłonienia roślin są: kora bardzo gruba sortowana ręcznie lub kora sosnowa średnia, torf, trociny, słoma, gałązki jodłowe lub świerkowe, maty słomiane lub agrowłóknina.


Krzewy i drzewka również trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed mrozem. Zdrową i skuteczną ochroną dla roślin zrzucających liście jest pokrywa ze słomy, czy kory. Dobrym rozwiązaniem jest też wykorzystanie agrowłókniny, która nie dopuści do przemarznięcia krzewów, czy drzewek. Do otulenia korony drzew można użyć białej agrowłókniny.



Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze
Nie zapominajmy o odpowiednim zabezpieczeniu przed zimą narzędzi ogrodniczych oraz kosiarki. Po ostatnich pracach jesiennych trzeba ja dokładnie oczyścić z ziemi. Warto narzedzia ogrodnicze też wcześniej naostrzyć, aby na wiosnę nie zaprzątać sobie już tym głowy. Wszystkie meble i narzędzia ogrodnicze przechowujemy przez zimę w miejscu, gdzie nie ma ryzyka zbierania się wilgoci.