Funkia – jak sadzić i pielęgnować

Jeśli szukasz niezwykle odpornej i wyrazistej byliny do ogrodu, o gęstych i mocnych liściach, warto przyjrzeć się Funkii Stiletto, Halcyon, Fragrant Blue lub Siebolda. Roślina zachwyca swoją urodą i intensywną zielenią. Ze względu na kwiaty w kształcie lejkowatych dzwonków Funkia jest uznawana w ogrodach za ozdobę szczególną.

Funkia: w jakich miejscach ją sadzić?

Najlepszym miejscem do sadzenia Funkii Stiletto i Siebolda są przestrzenie w ogrodzie mniej lub bardziej zacienione. Tam, gdzie słońce może być zbyt intensywne, liście niestety delikatnie przysychają i płowieją, tracąc swój pierwotny urok. Funkia doskonale się czuje jako ozdoba rabat i wszelkiego rodzaju klombów oraz skalniaków. Natomiast odmiana Stiletto z liśćmi z charakterystyczną białą obwódką pięknie się rozrasta przy ogrodowych ogrodzeniach, tworząc gęsty pas zieleni.

Funkia i jej wymagania pod względem gleby

Funkia należy do tych odmian bylin, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dość dużej ilości wilgoci. Do jej uprawy najlepiej sprawdza się gleba delikatnie kwaśna. Żyzna, zwięzła i wilgotna ziemia oraz odpowiednio wyściółkowana sprawi, że Funkia będzie się idealnie rozrastać i zachwycać dorodnymi liśćmi.

f1

Funkia: kiedy sadzić?

Funkia jest rośliną, którą najlepiej sadzić w ogrodzie wiosną. Ta pora roku daje jej większą szansę na lepsze ukorzenienie się w sprzyjających warunkach pogodowych. Kwiaty o słodkim zapachu na długich i solidnych pędach kwitną w niektórych odmianach już od początku lipca aż do końca września. Funkię podlewa się bezpośrednio przy ziemi. Woda spływająca po liściach sprawia, że tracą one swój kolor, zwiększa się ryzyko poparzenia ich przez słońce, a także moga zapadać na choroby, które wywołują grzyby.

Funkja

Funkia: jak nawozić

Nawożenie takich bylin jak Funkia można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest wczesna wiosna, a kolejnym późne lato. Sprawdzony nawóz to ten, który jest bogaty w Potas, Fosfor oraz Azot. Pamiętaj, że Funkia nie lubi zbyt intensywnego nawożenia, co może negatywnie wpływać na intensywność kolorów jej liści. Warto zastosować nawóz kilka razy w okresie od wczesnej wiosny do końca sierpnia, ale w umiarkowanych ilościach.

Kategorie