Jak dbać o wrzosy i wrzośce?

Wrzosy i wrzośce coraz częściej ozdabiają ogródki działkowe i przydomowe ogrody. Wielu z nas jesień kojarzy się właśnie z tymi kwiatami. Kwiaty w liliowych odcieniach oraz cudowne kompozycje, jakie można tworzyć z wrzosów i wrzośców, to szczególne zalety. Dzięki nim ogrodnicy w oryginalny sposób potrafią wyróżnić swoje ogrody.


Kiedy kwitną wrzosy i wrzośce?

Niektóre odmiany wrzosów zakwitają już z końcem lipca. Są też takie gatunki drobnych krzewów i krzewinek, które kwitną w październiku, a nawet jeszcze w listopadzie. Wrzośce natomiast zachwycają swoimi dzbanuszkowatymi kwiatami od lutego do końca czerwca.


Gdzie sadzić wrzosy i wrzośce?

Dla wrzosów najlepszy miejscem do sadzenia będą miejsca nasłonecznione. Wrzośce natomiast bujnie się rozwijają zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Wrzosowiska tworzymy na wzniesieniach, gdzie jest w miarę sucho i gdzie dociera jak najwięcej promieni słonecznych.

Jakiej gleby potrzebują wrzosy i wrzośce?

Wrzosy i wrzośce należą do roślin, które idealnie się czują w glebie kwaśnej, w miarę wilgotnej, próchnicznej, niezbyt zbitej oraz dobrze przepuszczalnej. Jeśli tylko w ziemi wartość pH spada poniżej 6,6, oznacza to, że kwiaty te będą się doskonale rozwijać.W jaki sposób sadzić wrzośce i wrzosy?

Warto wiedzieć, że odmiany wrzosów i wrzośców charakteryzują się bardzo płytkim systemem korzeniowym. Mniejsze krzewy sadzimy w odstępach 30 cm, natomiast wyższe wrzosy mogą rosnąć w odległości 50 cm. Na jednym metrze kwadratowym sadzimy od 10 do 15 sztuk sadzonek wrzośców lub wrzosów tej samej odmiany. Młode sadzonki warto regularnie podlewać, aż do momentu, kiedy się dobrze ukorzenią.

Kiedy sadzić wrzosy i wrzośce?

Wszelkie odmiany wrzosów i wrzośców można sadzić już pod koniec września aż do połowy października. Jeśli nie zrobimy tego wczesną jesienią, nie martwmy się. Następnym idealnym terminem do sadzenia tego typu krzewów są wiosenne miesiące: marzec i kwiecień.

Jak chronić przed mrozem wrzosy i wrzośce?

Kiedy zbliżają się mroźne dni, warto odpowiednio zabezpieczyć odmiany wrzosów i wrzośców. Sprawdzonym sposobem, który chroni krzewinki i krzewy przed przemarzaniem, jest przykrycie ich agrowłókniną, siatką jutową lub gałęziami drzew lub krzewów iglastych.

Kategorie