Wysyłki roślin realizujemy do końca listopada, przez okres zimowy można składać zamówienia, będą one realizowane wczesną wiosną.
Sprawdź szczegóły

Jak pielęgnować azalie w ogrodzie

23-04-2017
Azalie to jedne z najpiękniejszych roślin w grodzie. Czas, który musisz poświęcić na ich pielęgnację, nie jest długi i nie wymaga od ciebie skomplikowanych czynności. Doradzamy, jak odpowiednio zająć się azalią, aby mogła stać się prawdziwą ozdobą twojego zielonego królestwa.

Sadzenie azalii

Przed posadzeniem azalii musisz wiedzieć, ile miejsca potrzebują tego typu rośliny, aby móc się prawidłowo rozwijać. Wysokość i szerokość azalii zależy od ich rodzajów. Niższe odmiany mają tendencję do rozrastania się wszerz, dlatego warto je sadzić w odstępach od 30cm do 40cm, co pozwoli im na zachowanie dość sporej wolnej przestrzeni. Wyższe rośliny ładnie wyglądają, kiedy sadzi się je w grupach po kilka lub kilkanaście roślin. Dobrze jeśli będą od siebie oddalone o 1–1,5 m. Dzięki temu ich korony nie będą się stykać, a to zaoszczędzi nam trudu związanego z rozsadzaniem roślin.

Wybór miejsca

Azalie są długowieczne i nie potrzebują częstego przesadzania. Dobrym miejscem dla nich jest stanowisko nasłonecznione i w miarę bezwietrzne.

Jaka ziemia

Azalie lubią ziemię lekką i przepuszczalną. Kwaśna o odczynie  4,5-6 pH, próchniczna, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna gleba zapewni im prawidłowy wzrost. W czasie gorącego lata azalie podlewamy wodą miękką w postaci deszczówki.Jak sadzić azalięDla azalii wielokwiatowej warto wykopać w ziemi dołek na głębokość 70-80cm, natomiast dla azalii japońskiej będzie to głębokość 40-50cm. Przed włożeniem bryły  korzeniowej trzeba odpowiednio przygotować podłoże. W dołek można wsypać gotowy już nawóz dla różaneczników lub samemu przygotować specjalną mieszankę w odpowiednich proporcjach: 1/3 kwaśnego torfu, 1/3 ogrodowej ziemi i 1/3 kory. Następnie obsypujemy ziemią bryłę korzeniową i delikatnie ugniatamy. W końcowym etapie dobrze jest azalię wyściółkować korą z drzew liściastych i obficie podlać.

Zasady pielęgnacji azalii:

  • Dbamy, aby gleba była wilgotna
  • Ściółkujemy ziemię wokół azalii korą z drzew iglastych lub torfem
  • Odchwaszczamy regularnie podłoże
  • Nawozimy dwa razy do roku: wiosną i latem
  • Usuwamy przekwitnięte kwiaty
  • Przycinamy krzew, kiedy mamy chęć go specjalnie ukształtować
  • W czasie zimy chronimy azalie przed przemarznięciem, ścieląc podłoże dużą ilością liści i korą