Jak sadzić i pielęgnować bukszpan

Bukszpan to roślina, której nie da się nie lubić. Nie jest wymagająca podczas sadzenia i w czasie pielęgnacji. Dzięki swojemu mocnemu systemowi korzeniowemu doskonale znosi trudne warunki pogodowe. Odpowiednio przycinając intensywnie zielone i gęste gałązki bukszpanu, możesz stworzyć w ogrodzie niespotykane kompozycje. 


Jakie wybrać miejsce do sadzenia bukszpanu

Sadzonki bukszpanu dobrze się rozwijają w miejscach nasłonecznionych i zacienionych. Bukszpan będzie się źle czuł w ziemi kwaśnej i narażonej na podmakanie. Młode sadzonki z reguły sadzi się w odległości od 10 cm do nawet 30 cm od siebie w przypadku formowania obwódek okalających inne rośliny. Nic się jednak nie stanie, jeśli umieścimy je w mniejszych odstępach. Uzyskamy wtedy efekt gęstego i zwartego żywopłotu.Po posadzeniu bukszpanu zakopujemy dołek, dobrze udeptujemy ziemię, a następnie podlewamy roślinę. Warto pamiętać, że młode sadzonki nie lubią nadmiaru wody. Podlewamy je co kilka dni. Jeśli jednak jest zbyt upalne lato i nie ma co liczyć na deszcz, można bukszpan zraszać nawet codziennie. Kiedy listki stają się żółto-brunatne, jest to znak, że roślina ma za mało wody. Taką sytuację możemy zaobserwować po przesadzeniu bukszpanu w nowe miejsce.Jak dbać o bukszpan

Bukszpan należy do roślin, które nie są wymagające. Dobrze znoszą trudne warunki pogodowe, nie straszny im nawet mróz. Nawożenie i przycinanie to jedyne czynności, na które ogrodnicy muszą poświęcić nieco więcej czasu w czasie pielęgnacji bukszpanu.

Czym nawozić bukszpan

Przynajmniej raz w roku, na wiosnę warto poświęcić chwilę na nawożenie bukszpanu. Możemy wybrać nawóz naturalny lub mineralny. Pamiętajmy, że najlepszy wzrost i wzmocnienie systemu korzeniowego zapewni roślinie duża dawka azotu.

Kiedy przycinać bukszpan

Kiedy zależy nam na przyspieszeniu wzrostu bukszpanu, zdecydujmy się na podcinanie pędów w czasie wiosny. Jeśli roślina rozwija się bujnie i wygląda na zdrową, przycinanie gałązek zaplanujmy na ciepły czerwiec. Nie może to być dzień upalny, aby przycięte pędy nie zostały poparzone przez słońce. Kolejnymi miesiącami odpowiednimi na formowanie krzewów jest koniec sierpnia lub wrzesień. 

Kategorie