Jak stosować nawozy jesienne

Do naszych ogrodów zawitała piękna, złota jesień. Korzystając ze słonecznych i w miarę jeszcze ciepłych dni, warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie roślin do zimy. Pomogą nam w tym jesienne nawozy bogate w potas, fosfor, wapń i zdawkową ilość azotu. Dzięki nim ogrodowe kwiaty, krzewy, drzewa oraz trawnik doskonale poradzą sobie z mrozem i chorobami, a wiosną ponownie będą nas zachwycać swoim urokiem.


Jakich nawozów używamy w październiku

Od sierpnia do października ogrodnicy dbają o to, aby jak najlepiej przygotować rośliny do przetrwania zimy. Najlepszym sposobem, który pomoże odpowiednio wzmocnić i zabezpieczyć ogrodowe kwiaty, krzewy, trawniki przed mrozem, jest stosowanie nawozów jesiennych. Do końca października nawozimy rośliny mieszankami bogatymi w fosfor i potas.

Co dają nawozy bogate w fosfor

Nawożenie roślin ogrodowych mieszankami bogatymi w fosfor zapewnia doskonały rozwój systemu korzeniowego, dzięki któremu roślina znacznie lepiej radzi sobie z pobieraniem wody oraz innych składników pokarmowych.Jak rozpoznać rośliny nienawożone fosforem

Rośliny, które nie są nawożone fosforem, mogą mieć:
  • przebarwione liście
  • wyginające się liście
  • ciemne czubki liści
Nawóz fosforowy lepiej się wchłania po wymieszaniu go z obornikiem i nawozem organicznym.

Co dają nawozy bogate w potas

Nawożenie roślin potasem umożliwia im:
  • doskonałą odporność na choroby
  • idealną ochronę przed mrozem
  • bujny rozwój na wiosnę

Jak rozpoznać rośliny nienawożone potasem

Rośliny, które nie są nawożone potasem, mogą mieć:
  • zwiędnięte liście
  • przebarwione liście
  • zżółknięte brzegi i wierzchołki liści

Jakich nawozów nie używać jesienią

W październiku nie nawozi się roślin ogrodowych nawozami bogatymi w azot. Mieszanki zawierające tylko śladowe ilości azotu nie pozwolą kwiatom, krzewom i trawnikom rozwijać się w bardzo niekorzystnym dla nich okresie. Dzięki temu rośliny będą mogły bezpiecznie przetrwać zimę w ogrodzie.

Nawozy Planta i ich sprawdzone działanie

W okresie jesiennym ogrodnicy chętnie sięgają po nawozy mineralne Planta. O prawidłowy rozwój kwiatów, krzewów, trawników, drzew i warzyw dbają nawozy uniwersalne oraz te, które są przeznaczone do konkretnych gatunków roślin ogrodowych.

Kategorie