Jak wiosną przygotować ziemię do sadzenia roślin?

Wiosna to najpiękniejsza pora roku, kiedy wszystko budzi się do życia. Jednak dla ogrodników to czas wzmożonej pracy. Po zimie gleba potrzebuje użyźnienia oraz polepszenia struktury. O tym, jak przygotować ziemię pod trawnik, kwiaty lub pod warzywa, dowiemy się, śledząc kolejne punkty naszego poradnika.


Krok pierwszy – spulchnianie i przekopywanie gleby

Jak przygotować ziemię do sadzenia?


Pierwszą pracą w ogrodzie jest spulchnianie. Wykonujemy ją jak tylko stopnieje śnieg. Przeschniętą ziemię przekopujemy tak, aby stworzyć strukturę gruzełkowatą. Dzięki zabiegowi spulchniania gleba zapewni roślinom warunki do jak najlepszego wzrostu.

Odpowiednie spulchnianie ziemi zapewnia:

  • optymalne wchłanianie się wody
  • doskonałe odżywienie gleby
  • idealne utlenienie
  • ułatwiony i równomierny wzrost roślin

Spulchnianie ziemi najłatwiej wykonać za pomocą glebogryzarki lub kultywatora. Nie przekopujemy gleby zbyt głęboko, zalecane jest max 15 cm. Dobrze rozdrobniona ziemia umożliwi zachowanie większej ilości wody, ułatwi wzrost roślinom, które bez większych problemów będą mogły być właściwie odżywiane.

Krok drugi – odchwaszczanie i nawożenie

Dokładne spulchnianie ułatwi szybkie odchwaszczanie ziemi. Do najbardziej przydatnych w tym przypadku narzędzi należą: motyki i pazurki. Pozostałe chwasty, które nie zostały usunięte przez narzędzia, wyrywamy ręcznie lub przycinamy. Po wykonaniu tych czynności należy wyrównać glebę tak, aby zawarta w niej woda nie odparowała zbyt szybko.

Jakie nawozy stosować wiosną?


Wiosną rozpoczyna się wegetacja roślin. To właśnie o tej porze roku każdy ogrodnik musi zadbać o jak najlepsze nawożenie gleby, aby stała się bogata w najbardziej potrzebne minerały. W sklepach ogrodniczych są dostępne nawozy, których skład jest dostosowany do pielęgnacji konkretnych roślin, mamy między innymi: nawóz do iglaków, nawóz do hortensji, nawóz do powojników, nawóz do róż, nawóz do warzyw, nawóz do trawników, nawóz do storczyków.

Co znacznie poprawia jakość gleby wiosną:
  • nawóz fosforowy
  • nawóz potasowy
 
Każdy z nawozów, który ma idealnie użyźnić glebę, należy wymieszać na głębokości do 10 cm.
Wiosenne nawożenie ziemi ma dla roślin ogromne znaczenie. Dzięki niemu każdy ogrodnik będzie mógł cieszyć się z bujnych i kwitnących roślin, które na początku będą zachwycały kwiatami, a potem także dorodnymi owocami.

We wczesnych miesiącach wiosny, kiedy obserwujemy wzrost zielonych roślin, których podstawą są liście, nie może zabraknąć w glebie nawozów bogatych w azot. Dla odmian kwitnących i dających owoce warto pomyśleć o nawożeniu ziemi większą ilością fosforu i potasu. Wszystkie nawozy trzeba dawkować zgodnie ze wskazówkami zawartymi na opakowaniu.

Kategorie