Jak zakładać agrowłókninę?

Zadaniem agrowłókniny jest okrywanie roślin oraz ściółkowanie gleby. Lekki materiał zapewnia nasionom i sadzonkom optymalne warunki wzrostu, prawidłowy rozwój systemu korzeniowego oraz skuteczną ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi w czasie zimy i wiosny. 

Jak sprawdza się agrowłóknina w ogrodzie

Agrowłókninę stosujemy w trosce o prawidłowy rozwój naszych roślin. Materiał o lekkiej i delikatnej strukturze doskonale się sprawdza w ogrodzie warzywnym, owocowym oraz ozdobnym.

Agrowłóknina jest idealnym sposobem na ochronę roślin przed:

  • Wiosennymi przymrozkami
  • Dużymi spadkami temperatur w czasie zimy
  • Przed przesuszeniem gleby
  • Porywistymi wiatrami lub intensywnymi opadami oraz gradobiciem
  • Szkodnikami żyjącymi w glebie
  • Porastaniem chwastów

Rodzaje agrowłókniny

Rozróżniamy trzy rodzaje agrowłókniny: białą zimową i wiosenną oraz czarną do ściółkowania gleby.

Biała agrowłoknina zimowa jest odpowiedzialna za skuteczną ochronę roślin przed mrozami w okresie kalendarzowej zimy. Okrywamy nią krzewy róż, iglaki, winorośle i inne gatunki, które nie są odporne na zbyt niskie temperatury.

Agrowłóknina biała wiosenna ułatwia pracę ogrodnikom, którzy wczesną wiosną zaczynają sadzić swoje pierwsze warzywa. Jej lekka i delikatna struktura pozwala bezpiecznie okrywać takie rośliny, jak: ogórki, odmiany dyniowate, ziemniaki, paprykę, rzodkiewkę, marchewkę, seler, sałatę, maliny, różnego rodzaju odmiany kapusty, truskawki. Agrowłóknina biała tworzy dla tych warzyw idealne warunki do prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego oraz efektywnie przyspiesza ich wzrost.

Agrowłókninę czarną wykorzystujemy w ogrodzie warzywnym i owocowym do ściółkowania gleby. To tkanina, która doskonale przepuszcza wilgoć, światło oraz świeże powietrze. Idealnie zabezpiecza glebę przed przesuszeniem oraz porastaniem chwastów.W jaki sposób zakładać agrowłókninę

Agrowłókninę wiosenną układamy na ziemi w taki sposób, aby zapewnić roślinom jak najbardziej swobodny wzrost. Tkanina nie powinna się marszczyć. Agrowłókninę układamy zgodnie z kierunkiem wiatru. Zewnętrzne krawędzie tkaniny odpowiednio zabezpieczamy przed porywistymi wichurami, nasypując na nie w odstępie około 1 m grudki ziemi lub kładąc w tych miejscach specjalne obciążniki w postaci worków z piaskiem lub cegieł.

W czasie silnych mrozów oraz porywistych wiatrów warto odmiany roślin szczególnie wrażliwych na niskie spadki temperatur zabezpieczyć agrowłókniną zimową. Krzewy róż, iglaki, winorośle i inne gatunki owijamy jedną lub kilkoma warstwami białej agrowłókniny.

 

Kategorie