Jakie drzewka owocowe sadzić jesienią?

Każdy doświadczony ogrodnik dobrze wie, że jesień jest najlepszą porą na sadzenie wielu odmian drzewek owocowych. Od października do czasu, kiedy zaczynają się już większe przymrozki, sadzonka ma szansę jeszcze się dobrze ukorzenić i odpowiednio przygotować do wegetacji. Na wiosnę na pewno zachwyci nas swoim szybkim oraz bujnym wzrostem. Jak i jakie drzewka owocowe sadzić jesienią? Oto kilka podpowiedzi.


Dlaczego drzewka owocowe sadzi się jesienią?
Doświadczeni ogrodnicy przekazują sobie z pokolenia na pokolenie jedno bardzo mądre powiedzenie: „Gdy się sadzi jesienią, to się każe rosnąć, gdy się sadzi na wiosnę, to się prosi, by rosnąć.” Młode drzewka owocowe, które są w stanie przetrzymać mroźne zimy, warto sadzić jesienią chociażby z tego względu, że mają wtedy więcej czasu na wzmocnienie systemu korzeniowego. To niezmierne ważne, aby wiosną roślina mogła bez przeszkód się rozwijać, pobierając wodę i najpotrzebniejsze dla siebie minerały.
Jak sadzić drzewka owocowe jesienią?
Sadzenie drzewek owocowych zaczynamy od wykopania dołków na głębokości od 30 do 40 cm.  Po środku usypujemy kopczyk, na którym układamy korzenie rośliny w taki sposób, aby ładnie się układały na usypanej ziemi. Następnie obficie je podlewamy. Zaraz po wsiąknięciu wody przysypujemy dołek oraz ubijamy dokładnie ziemię.
Takie drzewka owocowe jak jabłoń czy wiśnia są odporne na przymrozki. Kiedy chcemy mieć pewność, że drzewko przetrzyma mrozy, trzeba pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu go  do zimy. Przede wszystkim zadbajmy o dobrą ochronę miejsca szczepienia. Kolejnym etapem jest usypanie kopczyka ziemi wokół drzewka na wysokości od 30 do 40 cm oraz  prawidłowe zabezpieczenie go przed przemarznięciem. Drzewka owocowe możemy otulać włókniną lub słomą.


Drzewka owocowe do sadzenia jesienią
Jesień to najlepsza pora do sadzenia takich gatunków drzew owocowych, jak:
  • Jabłonie
  • Grusze
  • Wiśnie
  • Czereśnie
  • Brzoskwinie
  • Śliwy
  • Morele
Grusze szczepione na pigwie oraz jabłonie na podkładkach półkarłowatych i karłowatych potrzebują palikowania. Paliki umieszcza się w odległości na około 10 cm od sadzonki od strony zachodniej.

Kategorie