Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu?

Kiedy tylko stopnieje śnieg i zimowe mrozy odejdą w zapomnienie zaczynamy myśleć o naszym ogrodzie. Już na przełomie lutego i marca warto zorganizować sobie więcej czasu na prace ogrodowe. Trzeba też przemyśleć, jak przygotować ziemię pod kwiaty. Wczesna wiosna bowiem to okres siania pierwszych roślin, które będą nas zachwycać swym pięknem.

Jakimi kwiatami zachwycamy się już w marcu

Na kolorowe dywany, ujmujące zapachy nie musimy długo czekać. Już w marcu będziemy mogli się zachwycać pierwszymi zwiastunami wiosny: krokusami, pierwiosnkami bezłodygowymi, cyklamenami, rannikami, przylaszczkami, przebiśniegami czy purpurowymi ciemiernikami. Te ostatnie potrafią kwitnąć, kiedy na ziemi zalega jeszcze śnieg.


Jak przygotować ziemię do kwiatów w marcu

Marzec jest miesiącem, kiedy czuć już w powietrzu wytęsknioną wiosnę. Wielu ogrodników zacznie ten czas od przycinania ogrodowych krzewów i drzew. Wczesną wiosną szczególnej uwagi potrzebuje także ziemia, w której niebawem posiejemy pierwsze nasiona kwiatów. Musimy ją najpierw dokładnie spulchnić i odżywić nawozem. Jeśli gleba zostanie odpowiednio przygotowana, w wiosennym słońcu możemy się skusić na sianie roślin odpornych na marcowe wahanie temperatur i kwiatów jednorocznych.

Jakie kwiaty sadzimy wczesną wiosną

Z roku na rok coraz lżejsze zimy pozwalają nam na zaprojektowanie ogrodu i sadzenie roślin już w marcu. Bez ryzyka możemy zdecydować się na zakup roślin jednorocznych, które pięknie ozdobią nam cały ogród.

Korzyści z siania kwiatów jednorocznych:
  • Prosta pielęgnacja (regularne odchwaszczanie i nawadnianie)
  • Sianie wprost do gruntu
  • Niski koszt nasion
  • Odporność wielu gatunków kwiatów na przymrozki
  • Oryginalna, wielokolorowa dekoracja ogrodu


Do kwiatów, które można już sadzić w marcu i na początku kwietnia, należą: nagietki, ślazówki, pozłotki, groszek pachnący, chaber bławatek, onętek, portulanka wielokwiatowa, aster chiński. Jeśli wiemy, że mają się pojawić przymrozki, warto zabezpieczyć nasiona jeszcze agrowłókniną. Do najbardziej odpornych na zmienne warunki atmosferyczne kwiatów możemy zaliczyć między innymi takie rodzaje roślin jednorocznych, jak: gipsówkę, powój, ostróżkę ogrodową i smagliczkę.

Krokus żółty

Jakie kwiaty bylinowe sadzimy w marcu

Wśród kwiatów bylinowych, które nie boją się spadku temperatur i są sadzone także w marcu, możemy wyróżnić astry alpejskie, orliki, gęsiówkę czy dzwonki karpackie. Byliny wysiewa się wprost do gruntu. Ich  łatwa pielęgnacja oraz możliwość stworzenia dzięki nim pięknych aranżacji kwiatowych zachęca ogrodników po sięganie po ten rodzaj roślin ozdobnych.

Kategorie