Jakie pnącza o dekoracyjnych kwiatach

Wszelkiego rodzaju pnącza są niezwykle cenione przez ogrodników. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszą się powojniki, które przepięknie dekorują każdy ogród. Dzięki temu, że pnącza mogą być sadzone w towarzystwie innych kwiatów, ogrodnicy tworzą niezapomniane kompozycje. Jakie pnącza o dekoracyjnych kwiatach wybrać najlepiej? Oto kilka przykładów powojników i wiciokrzewów, które warto wziąć pod uwagę w czasie zakupów.

Powojniki – bogactwo kolorów i form

Najpiękniejszymi pnączami o obfitych i wyróżniających się kwiatach ozdobnych, które potrafią stworzyć atmosferę bajkowego ogrodu, są powojniki. Rośliny te fantazyjnie pną się po różnego rodzaju podporach, łukach, drabinkach, a także po murach. Wielu ogrodników ucieszy też fakt, że powojniki są łatwe w pielęgnacji, a także nie przeszkadza im towarzystwo innych kwiatów, jak na przykład róż.

Do jednych z najpiękniejszych odmian pnączy należy powojnik Multi-Blue. Przez niemal całe lato można zachwycać się jego gęstymi kwiatami, które zwracają na siebie uwagę jasnym i ciemnym odcieniem błękitu. Pnącze przycina się zwykle na początku kwietnia. Sadzi się je w miejscach nasłonecznionych.

powojnik

Pnączem, którego dość spore kwiaty wprawiły już niejednego ogrodnika w zachwyt, jest powojnik The President. Przepiękne odcienie fioletu i błękitu są elegancką dekoracją całego ogrodu. Powojnik kwitnie od czerwca do lipca, potem chwilę odpoczywa, aby ponownie we wrześniu móc cieszyć się jego kwiatami. Przycinanie powojnika The President najlepiej rozpocząć wczesną wiosną, aby jak najszybciej usunąć stare i przemarznięte pędy.

Błękitny Anioł jest chyba najbardziej rozpoznawalną odmianą powojników. Jego duże lawendowo-niebieskie kwiaty nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie. Powojnik Błękitny Anioł ma bardzo mocne pędy. Najlepszym miejscem do sadzenia tego rodzaju pnącza jest część wschodnia ogrodu. Przy zbyt intensywnym nasłonecznieniu kwiaty mogą niestety stracić swój dotychczasowy urok.
blekit

Wiciokrzewy – baśniowe, wielobarwne pnącza

Wśród pnączy najpiękniej pachną kwiaty wiciokrzewu Heckrotta i wiciokrzewu pomorskiego Graham Thomas. Ich fantastyczne odcienie zapierają dech w piersiach. Wiciokrzew Heckrotta mieni się kolorami soczystej pomarańczy i gorącego żółtego, które cudownie komponują się z odcieniami delikatnego i mocnego różu. Wiciokrzew pomorski natomiast zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje intensywne beżowo-słoneczne odcienie. Kwiaty wiciokrzewu można podziwiać od czerwca do  września. Pnącze to uwielbia miejsca półcieniste, osłonięte przed większym wiatrem. 

wiciokrzew

 

Kategorie