Jakie prace ogrodowe w styczniu

Wielu z nas już tęskni za pracami w naszych ogrodach. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Jednak jeśli tylko mamy taką możliwość, siłę i czas, warto udać się na ogrodowe alejki i sprawdzić, jak rośliny radzą sobie z mrozem i nadmiarem śniegu. Oto kilka prac, które możemy wykonać już w styczniu.

Jak wygląda ogród w styczniu
Zima w ogrodzie

Ogród w pierwszym miesiącu nowego roku zwykle prezentuje się bajkowo. Oszronione, ośnieżone drzewa i krzewy iglaste, a także drzewa i krzewy liściaste przenoszą nas w magiczną krainę. Pamiętajmy jednak, że styczeń bywa najmroźniejszy w czasie zimy. Temperatury spadają wtedy dużo poniżej zera. W taką pogodę rośliny w ogrodzie odpoczywają. Dla ogrodników jest to niekiedy trudny czas, kiedy nie mogą się doczekać pierwszych wiosennych prac na ogrodowych grządkach.

Jakie czynności wykonujemy w styczniu w ogrodzie

W tym miesiącu obserwujemy bardzo obfite opady śniegu. Biały puch spełnia funkcję ochronną dla roślin. Ciepło jakie daje pozwala im przetrwać mróz. Jednak zbyt duże opady śniegu nie zawsze korzystnie wpływają na delikatne ogrodowe drzewka i krzewy. Zalegająca przez dłuższy czas pokrywa śnieżna na gałęziach staje się dla nich ciężarem. Śnieg niekiedy zamienia się w lodową skorupę. Usuwając grube warstwy białego śniegu z drzew i krzewów, ochronimy ich gałęzie przed połamaniem się.

Warto też sprawdzić stan stroiszu, słomianych mat i włókniny, którymi zabezpieczyliśmy rośliny przed silnym mrozem. W czasie zimowych wiatrów mogły zostać uszkodzone, dlatego warto to szybko naprawić, aby nie narażać roślin na przemarznięcie.

Styczeń dobrym miesiącem na planowanie

Planowanie ogrodu w styczniu

W styczniu po kolejnej wyprawie do śnieżnobiałego ogrodu możemy na spokojnie przemyśleć, czy nie potrzebujemy jakichś zmian. Być może nie do końca jesteśmy zadowoleni ze wszystkich roślin. Jest to dobry czas, aby poczytać o kwiatach, krzewach czy drzewach, o których zawsze marzyliśmy, a nie mieliśmy odwagi na posadzenie ich w naszym ogrodzie. Wiedza na temat uprawy nawet bardzo wymagających gatunków, pozwoli nam się lepiej przygotować i zadbać o nowe rośliny.

Kolejną zmianą może być projekt wodnego oczka czy budowa nowego skalniaka. Są to rzeczy, na które musimy poświęcić dużo czasu i dobrze je zaplanować. W styczniu mamy chwilę, aby poszukać najlepszych rozwiązań, które nie tylko nie naciągną nas na niepotrzebne koszty, ale też będą zachwycać nas swoją niepowtarzalnością.Kategorie