Podstawowe zasady pielęgnacji róż pnących, doniczkowych i ogrodowych

Róże to jedne z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych ogrodowych kwiatów. Są cenione za swój naturalny urok, charakterystyczną woń, wielość barw i form. Ogród dzięki różom zyskuje na swej atrakcyjności. Pasjonaci różanych kompozycji szybko uczą się, jak dbać i pielęgnować kwiaty, bo róże nie są zbyt wymagającymi roślinami.

róże

Zasady pielęgnacji róż pnących

Róże pnące tworzą cudowne kompozycje, obficie porastając wszelakiego rodzaju podpory i mury. Jeśli już mamy upatrzone miejsce, gdzie mają się piąć kolorowe kwiaty, pamiętajmy, aby zachować  w czasie sadzenia odległość 20 cm od rusztowania. Miejsce szczepienia musi się znaleźć na około 5 cm pod ziemią.
Odmiana róż pnących pięknie się rozrasta dzięki swoim czepliwym kolcom. Kiedy sama roślina sobie nie radzi, warto ją wtedy wspomagać i przywiązywać pędy sznurkiem do podpory.

Każda odmiana róży wymaga odpowiedniego przycinania pędów, jeśli:

  • Są już przekwitłe
  • Są chore i przemarznięte
  • Zbyt długo były wilgotne
Istnieje też zasada, że regularnie co dwa lata usuwa się najstarsze pędy.

biała

Tak jak wszystkie odmiany róż także te pnące kochają miejsca nasłonecznione. W związku z tym, że mają styczność z dużą ilością słońca, potrzebują odpowiedniego nawadniania.  W bardzo gorące dni najlepiej podlewać je rano i wieczorem.

Zasady pielęgnacji róż doniczkowych

Róże doniczkowe są idealnym rozwiązaniem do małych ogrodów, letnich altan, tarasów czy balkonów. Jeśli już zdecydujemy się na różaną kompozycję, przede wszystkim zaopatrzmy się w wysoką donicę sięgającą nawet do 45 cm, jeśli są to róże miniaturowe wystarczy pojemnik o głębokości 35 cm. Pod spodem musimy koniecznie zrobić otwór, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać do podstawki.
Kiedy przesadzamy różę w większą doniczkę, pamiętajmy, aby miejsce szczepienia znalazło się pod ziemią. Korzenie róży powinny być zdrowe i mocne, aby roślina rozwijała się bez żadnych problemów.
Róże doniczkowe, tak jak wiele innych odmian, lubią nasłonecznione miejsca. Pamiętajmy jednak o podlewaniu. I trzymajmy się następujących zasad:
  • Podlewamy obficie, ale nie za często. Ważne, aby gleba była stale wilgotna.
  • Podlewamy tuż przy ziemi, uważając, aby nie uszkodzić zbyt silnym strumieniem łodygi czy liści

Zasady pielęgnacji róż ogrodowych

donica

Róże ogrodowe nie lubią gleby przesuszonej lub zbyt podmokłej. Wykopując dołek o średnicy około 40 cm, pamiętajmy o wcześniejszym nawożeniu gleby, co ułatwi roślinie szybkie przyjęcie się. Miejsce szczepienia powinno sięgać do 5 cm pod powierzchnią ziemi.
Nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu róż ogrodowych. Ziemia może być wilgotna, ale pędy i liście nie powinny stać cały czas w wodzie. Kolejnymi ważnymi zasadami jest przycinanie i zabezpieczanie róż ogrodowych przed przemarznięciem późną jesienią i w czasie zimy.

Kategorie