Wysokość/szerokość: 40-45 cm wys./ 80 cm szer.
Kwitnienie/kolor kwitów: VI-VIII / lawendowe
Liście: karbowane, niezwykle dekoracyjne, niebieskoszare
Pokrój: kępiasty
Stanowisko: półcieniste
Wymagania glebowe: gleby przepuszczalne, próchnicze
DONICZKA W KTÓREJ SPRZEDAWANA JEST SADZONKA : C2 (2 LITRY)
Wielkość roślin uzależniona jest od pory roku, wiosną i jesienią rośliny są ścinane dla lepszego rozkrzewienia. Podane rozmiary dotyczą pełni sezonu.
Byliny na zimę zamierają więc wczesną wiosną doniczki są niemal puste - jest to stan naturalny.
Najlepszym miejscem do sadzenia funkii są przestrzenie w ogrodzie mniej lub bardziej zacienione. Tam, gdzie słońce może być zbyt intensywne, liście niestety delikatnie przysychają i płowieją, tracąc swój pierwotny urok. Funkia doskonale się czuje jako ozdoba rabat i wszelkiego rodzaju klombów oraz skalniaków. Natomiast odmiany z liśćmi z charakterystyczną białą obwódką pięknie się rozrastają przy ogrodowych ogrodzeniach, tworząc gęsty pas zieleni.
Funkia należy do tych odmian bylin, które do prawidłowego rozwoju potrzebują dość dużej ilości wilgoci. Do jej uprawy najlepiej sprawdza się gleba delikatnie kwaśna. Żyzna, zwięzła i wilgotna ziemia oraz odpowiednio wyściółkowana sprawi, że Funkia będzie się idealnie rozrastać i zachwycać dorodnymi liśćmi.
Funkia jest rośliną, którą najlepiej sadzić w ogrodzie wiosną. Ta pora roku daje jej większą szansę na lepsze ukorzenienie się w sprzyjających warunkach pogodowych. Kwiaty o słodkim zapachu na długich i solidnych pędach kwitną w niektórych odmianach już od początku lipca aż do końca września. Funkię podlewa się bezpośrednio przy ziemi. Woda spływająca po liściach sprawia, że tracą one swój kolor, zwiększa się ryzyko poparzenia ich przez słońce, a także moga zapadać na choroby, które wywołują grzyby.
Nawożenie takich bylin jak Funkia można podzielić na dwa etapy. Pierwszym z nich jest wczesna wiosna, a kolejnym późne lato. Sprawdzony nawóz to ten, który jest bogaty w Potas, Fosfor oraz Azot. Pamiętaj, że Funkia nie lubi zbyt intensywnego nawożenia, co może negatywnie wpływać na intensywność kolorów jej liści. Warto zastosować nawóz kilka razy w okresie od wczesnej wiosny do końca sierpnia, ale w umiarkowanych ilościach.
Uroda funkii polega przede wszystkim na okazałych i różnorodnych liściach.
Funkie sadzimy zarówno pojedynczo jak i w grupach np. jako tło dla innych roślin.
Hosty to byliny różnorodne zarówno pod względem wielkości jak i ubarwienia, ich liście mogą być koloru zielonego, żółtego, niebieskiego jak i mieszane.
Funkie śmiało można łączyć z innymi cieniolubnymi roślinami np. bergeniami, paprociami, tawułkami, barwinkami , języczkami czy zawilcami.
Ponieważ funkie lubią miejsca ocienione i wilgotne doskonale sprawdzą się posadzone przy oczkach wodnych czy stawach a także pod murkami lub drzewami.
W towarzystwie funkii dobrze wyglądają rośliny cebulowe jak narcyzy, hiacynty, tulipany czy niższe krokusy i cebulice.
Hosty są roślinami niewymagającymi i łatwymi w uprawie.
Funkie sadzimy w ilości 3-5 szt. na 1 m ²
Odmiany karłowe doskonale nadają się do uprawy w pojemnikach na ocienionych tarasach i balkonach.